|
Zaamslag
Aan de oostelijke rand van de gemeente Terneuzen ligt Zaamslag. Het voormalige ‘Saemslach’ is, mede door overstromingen in de 15e en 16e eeuw, te gronde gegaan. Na herdijking van de Zaamslagpolder in 1650 werd het huidige Zaamslag gesticht.
De inwoners worden ook wel 'Stropielekkers' genoemd. Vroeger stond op het dorpsplein een vat met stroop waar altijd een paar druppels aan bleven hangen. Volgens het verhaal haalden de inwoners van Zaamslag de druppels er met hun vinger af om die vervolgens af te likken. Tegenwoordig staat er voor de kerk op het plein een standbeeld van een stroopvat met twee 'lekkende' dorpsbewoners.
Neem ook even en kijkje in het Schelpenmuseum, u zult niet weten wat u ziet. Overal waar u kijkt schelpen, schelpen, schelpen. In het Minox museum ziet u een grote verzameling Minox-camera’s.
De kern heeft een oppervlakte van 77 hectare. In deze kern wonen mensen van 11 verschillende nationaliteiten. De meest voorkomende nationaliteiten zijn: Belgisch (3,72%), Duits (0,53%) en Nederlands (87,52%).
In de omgeving staat Zaamslag bekend als "'t Durp" waaraan ook het sportcomplex van de plaatselijke voetbalvereniging zijn naam dankt. Ook wanneer men over het "Staphorst van Zeeuws-Vlaanderen" spreekt bedoelt men zonder twijfel Zaamslag. Dit komt doordat het dorp maar liefst vier kerken telt.
Historie
Veelal wordt de geschiedenis van Zaamslag ingedeeld in twee perioden: het Oude Zaamslag en het Nieuwe Zaamslag.
Het Oude Zaamslag komt men al rond het jaar 1000 tegen, maar eventueel bestaat het dorp al langer. Er zijn vondsten rondom het dorp gedaan die van Romeinse afkomst zijn. Ook is er een stuk boom gevonden met een inscriptie erop die doet denken aan het Runenschrift. Ook werd er eens een stenen beitel gevonden (als hij niet uit een scheepje is gevallen.) Het dorp 'Zaemslacht' bestond in de Middeleeuwen waarschijnlijk uit boerderijen en simpele huizen met het kasteel De Torenberg ernaast. In de kern van het dorp, dat min of meer dezelfde vorm had als het huidige plein, stond een kapel, gewijd aan St Maarten.In de Tachtigjarige Oorlog kwam Terneuzen (toen nog een kleine vesting) in handen van de Spanjaarden in 1583. Hierdoor kwamen vijandige troepen tegenover elkaar te liggen, met strooptochten als gevolg.
De Torenberg was het kasteel van Zaamslag, gebouwd in 1193. Het kasteel heeft door veldslagen tussen de graafschappen Zeeland en Vlaanderen veel geleden, zo ook bijvoorbeeld in 1385, toen de bevolking vermeldde dat er niets meer over was om te eten en het kasteel in een puinhoop was veranderd. De Torenberg was, in tegenstelling tot de verhalen eromheen, geen eigendom van de Tempeliers, maar van de ambachtsheren van Zaamslag. De Torenberg werd verwoest in 1586, toen in de Tachtigjarige Oorlog het gebied rond Zaamslag onder water werd gezet. Alleen de toren bleef staan als baken voor de schepen. Toen Zaamslag weer terug werd ingepolderd, rond 1650, was de toren vermoedelijk zwaar vervallen en eind zeventiende eeuw werd de toren gesloopt. Nu bestaat alleen de heuvel, de Torenberg, nog.
Het nieuwe Zaamslag Toen in 1648 de Vrede van Münster werd getekend, was er minder kans dat de polders weer onder water gezet zouden worden. Daarom verleenden de Staten van Zeeland op 12 december 1648 octrooi voor het inpolderen van Zaamslag aan Gerard van der Nisse, heer van Zaamslag. Op de plaats van het oude dorp verrees weer een nieuwe dorpskern. Sinds een gemeentelijke herindeling in 1970 valt Zaamslag onder de gemeente Terneuzen. Dit ging destijds niet zonder slag of stoot, totdat de dreiging kwam dat Zaamslag bij de vroegere gemeente Axel gevoegd zou worden.
bron: Gemeente Terneuzen, Wikipedia
|